• Adana Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş Barınağımızda

  Adana Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş Barınağımızda

 • Adana Valimiz Sayın İlhan Atış Dohayko Stant Ziyareti

  Adana Valimiz Sayın İlhan Atış Dohayko Stant Ziyareti

 • Nikah Şekeri yerine, BAĞIŞ SERTİFİKASI

  Nikah Şekeri yerine, BAĞIŞ SERTİFİKASI ile sizde katkıda bulunun

 • Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar Mama Dağıtım Töreninde

  Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar Mama Dağıtım Töreninde

 • Tekirdağ Belediyesi Barınağını Ziyaret Ettik

  Tekirdağ Belediyesi Barınağını Ziyaret Ettik

 • Yılbaşı Özel Gün Kartlarımızdan alarak Katkıda bulunun

  Yılbaşı Özel Gün Kartlarımızdan alarak Katkıda bulunun

 • Isparta Belediyesi Bakımevi Açılış Töreni

  Isparta Belediyesi Bakımevi Açılış Töreni

 • Lüleburgaz Bakımevini ziyarete gittik

  Lüleburgaz Bakımevini Ziyarete Gittik

 • Hoşgeldin Bebek Bağış Kartları ile destek

  Hoşgeldin Bebek Bağış Kartları ile destek

 • Güney Marmara Hayvan Hakları Toplantısı

  Güney Marmara Hayvan Hakları ToplantısıKONU:
Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından, yüz yıllardır Fatih Camii bahçesine sığınan kedilerin, tadilat bahanesi ile, ÖLÜM EMRİ demek olan bu kararın geri alınması, kedilerin orada kontrol altında yaşamaları hk
YASAL DAYANAK: 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, İçişleri Bakanlığı Özel İdare ve Belediye Hizmetlerinde Gönüllü Katılım
Yönetmeliği 5. MADDE, Diyanet İşleri Başkanlığı B.02.1.DİB.0.12.02-212.99 sayı ve 31.08.2009 tarihli Hayvan Hakları Genelgesi
BİLGİ ve GEREĞİ İÇİN DAĞITIM: Cumhurbaşkanlığı, BİMER, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, AK Parti Genel Merkezi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, İstanbul Müftülüğü, Fatih Müftlüğü, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı, Basın Kuruluşları

Diyanet İşleri Başkanlığına,

Yüce dinimiz İslam'da, camilerimiz, kutsiyet açısından ve ibadet noktasında "Kabe'nin" devamı olan kutsal mekanlardır. Bilindiği gibi Kabe'nin "Hariminde" ağaçların kesilmesi, bitkilerin kopartılması, otların yolunması ve hayvanlara zarar verilmesi Hz. Peygamberimiz (S.A.V) tarafından yasaklanmıştır.

Kabe'nin devamı olan ve insanların Yüce  Allah'ın  huzuruna çıktıkları Camilerde de, Yüce Allah'ın ve Hz. Muhammed'in (S.A.V)  buyrukları olarak kıyamete kadar geçerli olan "hayvanların korunması, onlara zulm edilmemesi" hükmü geçerli olmalıdır.

Müftülüklerin, Hayvanları Koruma Kanunu hükmü ile oluşturulmuş olan, Sayın Valiler başkanlığında toplanan İl Hayvanları Koruma Kurulu üyesi olarak, cami bahçelerine sığınmış olan kedilere merhamet edilip onları korumada ayrıca özen gösterilmesini sağlaması gereklidir.
Fatih ilçesinde, Belediye Başkanı Sn Mustafa Demir'in emri ile, cami bahçesindeki tadilat bahane edilerek, yüzyıllardır buraya sığınmış olan kedilerin, sığındıkları bu kutsal mekandan ATILMA KARARI çıkmıştır. Oysa, 80 yaşındaki ihtiyarlar, büyük ninelerinin Fatih Camii bahçesindeki kedilere baktığını hala anlatırlar. Zaman zaman bu görevliler tarafından uzaklara atılan yavru kedilerin bile yolu bulup tekrar bu kutsal mekana geldikleri bilinmektedir.
Ayrıca, Fatih semtinde her yerin bina ve inşaat ile dolması nedeni ile yaşam alanları yok edilmiş bu kedilerin gideceği hiç bir yer yoktur.
Sokak aralarında kendi haline yaşayan kediler bile vatandaş şikayet ettiği zaman, onlara bakan gönüllülere ceza kesilmekte ve kediler de belediye tarafından alınıp bilinmeze götürülmektedir.
Kısaca, hayvanlara gidecek yer bırakmadığımız bir ortamda, onları cami bahçesinden de atmak, kediler için ÖLÜM EMRİ VERMEKLE eşdeğerdir.
Unutulmamalıdır ki, İslam dinimize göre de hayvanlara merhametli ve şefkatli olmak, iyilik etmek gerekir. Peygamber efendimiz (Merhametli olmadan imanlı olamazsınız) buyurunca, oradakiler, (Ya Resulallah, hepimiz merhametliyiz) dediklerinde, (Yalnız insanlara değil, bütün mahlukata merhametli olmak gerekir) buyurdu.(Taberani) Eshab-ı kiram dediler ki: Ya Resulallah, hayvanlara iyilikte de sevap var mıdır? Peygamber efendimiz, (Her canlı hayvana yapılan iyilikte sevap vardır) buyurdu. (Buhari)
SONUÇ OLARAK:
Kabe'nin Hariminin devamı olan FATİH CAMİİ bahçesine sığınmış olan bu kedilerin orada yaşamaya devam etmesi, bahçede bu kediler için uygun köşelerde küçük sığınma evciklerinin yapılması, "Fatih Camii Gönül Dostları" üyesi merhametli insanlar tarafından bakımlarının sağlanmasına olanak verilmesini talep ediyoruz.

Müracaatımız hakkında tarafimıza 4982 sayılı yasanın 11. maddesi gereği ve 3071 sayili yasalar geregi bilgi vermenizi emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

Nesrin Çıtırık
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı
TC Kimlik...13230091212


Ek 1.. Diyanet Işleri Başkanlığı Hayvan Hakları Genelgesi 31.08.2009 Tarihli:

=======================
T.C· BAŞBAKANLIK···
Diyanet İşleri Başkanlığı
Din Hizmetleri Dairesi Başkanlığı
Sayı: B.02.1.DİB.0.12.02-212.99-······· 31.08.2009
Konu: Hayvan Hakları Konusunda Bilgilendirilme Yapılması
……….VALİLİĞİNE (İL MÜFÜTÜLÜĞÜ)
Bu dünyada insanlarla beraber yaratılmış olan hayvanlar Allahu Teala’nin insanlara birer emanetidir. Bu emanete merhametle muamele etmek, hayvanların haklarını gözetmek de dinimizin emridir. Ancak toplumumuzda bazı vatandaşlarımızın hayvan haklarına duyarsız davrandığı, merhametsizce davranışlarda bulunduğu ve bu hususta yapılan uyarılara uygunsuz tepki verdikleri görülmektedir.

Bu itibarla sahih bilgi kaynaklarına dayanarak Ramazan ayında ve diğer zamanlarda yapılan vaaz, konferans, radyo ve televizyon programlarında hayvan haklarına uygun bir dille yer verilmesi, vatandaşlarımızın bu konuda bilgilendirilmesi uygun görülmüştür
Bilgilerinizi ve geregini rica ederim.

Prof. Dr. İzzet ER
Başkan a. Başkan Yardımcısı

DAĞITIM
81 İl Valiliğine (İl Müftülüğü)

DOHAYKO İş Bankası

Atatürk Bulvarı Şubesi / ADANA
Şube Kodu : 6004
Hesap No: 494445
TR65 0006 4000 0016 0040 4944 45

Anadolu Sigorta
Kasko Sigortası


İş Güvenlik Marketi
Onlion

www.dreamloftmiami.com
39 yıllık Halil Avcı tecrübesi, Adana' da yine harika bir projeye imza atıyor. Miami sahillerindeki Amerikan tarzı daireleri, DreamLoft Miami projesi ile hayata geçiriyor.

Dohayko Güncel Haberleri
Oy Yok Kampanyası

Giriş Yap