• Adana Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş Barınağımızda

  Adana Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş Barınağımızda

 • Adana Valimiz Sayın İlhan Atış Dohayko Stant Ziyareti

  Adana Valimiz Sayın İlhan Atış Dohayko Stant Ziyareti

 • Nikah Şekeri yerine, BAĞIŞ SERTİFİKASI

  Nikah Şekeri yerine, BAĞIŞ SERTİFİKASI ile sizde katkıda bulunun

 • Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar Mama Dağıtım Töreninde

  Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar Mama Dağıtım Töreninde

 • Tekirdağ Belediyesi Barınağını Ziyaret Ettik

  Tekirdağ Belediyesi Barınağını Ziyaret Ettik

 • Yılbaşı Özel Gün Kartlarımızdan alarak Katkıda bulunun

  Yılbaşı Özel Gün Kartlarımızdan alarak Katkıda bulunun

 • Isparta Belediyesi Bakımevi Açılış Töreni

  Isparta Belediyesi Bakımevi Açılış Töreni

 • Lüleburgaz Bakımevini ziyarete gittik

  Lüleburgaz Bakımevini Ziyarete Gittik

 • Hoşgeldin Bebek Bağış Kartları ile destek

  Hoşgeldin Bebek Bağış Kartları ile destek

 • Güney Marmara Hayvan Hakları Toplantısı

  Güney Marmara Hayvan Hakları Toplantısı

Diyanet İşleri Başkanlığına,
Hayvanlar da kendi yaratılışlarına göre Yüce Allah'ı tesbih eden varlıklardır. Ayrıca, yeryüzünde ki tüm canlılar, Yüce Allah'ın varlığının ve kudretinin delilleridir. Bu konuda gerek Kuran’i Kerim ve gerekse Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)tarafından kıyamete kadar geçerli hükümler getirilmiştir. (Eshab-ı kiram dediler ki: Ya Resulallah, hayvanlara iyilikte de sevap var mıdır? Peygamber efendimiz, "Her canlı hayvana yapılan iyilikte sevap vardır" buyurdu. Buhari)
Bunlara rağmen, hala daha toplumumuzda hayvanlara karşı şiddet büyük ölçüde devam etmektedir. 2009 Yalında başkanlığınızca yayınlanan "hayvan haklarına ilişkin" genelge gereğince (Ek 1), İslam'da yer alan hayvanların korunmasına ilişkin ayet, hadis ve Peygamber Efendimiz ve sahabisinin yaşam ve sözlerine de atıfta bulunarak, ramazan ayı boyunca verilecek vaaz ve hutbelerde, daha sonra idrak edeceğimiz ramazan bayramında ki "BAYRAM HUTBESİNDE" aşağıdaki mesajların yer almasını·arzu etmekteyiz:
l. Ramazan ayı boyunca "iftar sofraları, belediye iftar çadırları ve kuruluşlarca verilen iftar davetlerinde ki artık yemeklerin" çöpe dökülmemesi, barınaklarda ki sahipsiz hayvanlara, ıssız yerlere ve ormanlara atılmış hayvanlara besleme yapan gönüllülere verilmesi için "belediyelere, kurumlara ve topluma" çağrıda bulunulmasını talep ediyoruz.
2. Islam dinimize gore hayvanlara da acımak ve iyilik etmek gerekir. Peygamber efendimiz, (Merhametli olmadan imanlı olamazsınız) buyurunca, oradakiler, (Ya Resulallah, hepimiz merhametliyiz) dediklerinde, (Yalnız insanlara degil, butun mahlukata merhametli olmak gerekir ) buyurdu.(Taberani). Bu bağlamda, "hayvanlara kötü muamelede bulunmak, taşlamak, dövmek, işkence etmek, bağlayıp güneş altında ve yağmur altında soğukta bırakmak günahtır" mesajının anlatılmasını talep ediyoruz.
3. Hayvanları saldırgan olarak yetiştirmek, horoz ve köpek gibi hayvanları birbiri ile dövüştürmek ve bundan para kazanmak günahtır. Sadece dövüştürenlerin değil, seyredenler ve· bahis karşılığı· para kazananların da bu günahın ortağı olacağının anlatılmasını talep ediyoruz.
4. Her yerin beton olduğu günümüz şehirlerinde bu hayvanlar su ve yemek bulmakta zorlanıyorlar. Sıcakta susuzluk ve açlıktan ölen hayvan sayısı düşündüğümüzden çok daha fazla. Özellikle bu sıcak günlerde onlar için BİR KAP SU koymanın Allah rizasi icin olduğunun anlatılmasını talep ediyoruz.
5. Bu hayvanlara bakan, onları sulayan merhametli insanların engellenmemesi gerektiğinin de anlatılmasını talep ediyoruz. Islam dinimize gore hayvanlara da acımak ve iyilik etmek gerekir. Peygamber efendimiz, (Merhametli olmadan imanlı olamazsınız) buyurunca, oradakiler, (Ya Resulallah, hepimiz merhametliyiz) dediklerinde, (Yalnız insanlara degil, butun mahlukata merhametli olmak gerekir ) buyurdu.(Taberani). Bunun da topluma anlatılmasını talep ediyoruz.
6. Bazı vatandaşlar,· rahatsız oldukları bahanesi ile kedi ve köpekleri zehirleyerek, saatlerce kıvranarak, iç organları parçalanarak ölmesine sebep olmaktadırlar."Hayvanların dağlanarak damgalanmasını dahi yasaklayan, hayvanlara acı ve ızdırap çektirilmemesi konusunda kıyamete kadar geçerli hükümler buyuran Hz Peygamberimizin söz ve davranışlarının vaaz ve hutbelerde yer alması, binlerce hayvanı "zehirlenip kıvranarak ölmekten" kurtaracaktır.
7. Müftülük görevlilerinin (merkez ve ilçeler dahil olmak üzere) gerek yerel basında ve gerekse görsel medyada hayvan haklarına ilişkin mesajları da dile getirmelerini arzu ediyoruz.

Müracaatımıza ilişkin tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini· arz ederiz.


Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
TC kimlik..13230091212

Dağıtım: Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Belediye Başkanlığı, İlçe Belediyeleri ve İlçe Kaymakamlıkları, Basın Kuruluşları, Siyasi Parti İl ve İlçe Başkanlıkları..
_________________________________________

Ek1...Diyanet İşleri Başkanlığı Hayvan Hakları Genelgesi:

(ASLININ AYNIDIR) T.C BAŞBAKANLIK Diyanet İşleri Baskanlığı

Din Hizmetleri Dairesi Başkanlığı
Sayi: B.02.1.DİB.0.12.02-212.99-························
31.08.2009

Konu: Hayvan Hakları Konusunda Bilgilendirilme Yapılması

………….. VALİLİĞİNE (İl Müftülüğü)

Bu dünyada insanlarla beraber yaratılmış olan hayvanlar Allahu Teala'nın insanlara birer emanetidir. Bu emanete merhametle muamele etmek, hayvanların haklarını gözetmek de dinimizin emridir. Ancak toplumumuzda bazı vatandaşlarımızın hayvan haklarında duyarsız davrandığı, merhametsizce davranışlarda bulunduğu ve bu hususta yapılan uyarılara uygunsuz tepki verdikleri görülmektedir.
Bu itibarla sahih bilgi kaynaklarına dayanarak Ramazan ayında ve diğer zamanlarda yapılan vaaz, konferans, radyo ve televizyon programlarında hayvan haklarına uygun bir dille yer verilmesi, vatandaşlarımızın bu konuda bilgilendirilmesi uygun görülmüştür. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Prof. Dr. İzzet ER
Başkan a. Başkan Yardımcısı

DAĞITIM
81 İl Valiliğine (İl Müftülüğü)

___________________________

EK2...Hz Muhammed (S.A.V), Mekke'ye giden ordularını yolunu yerde yatan BİR ANNE KÖPEK için değişirtmişti...Hz. Peygamber'in (S.A.V.) Gösterdiği Hassâsiyet...

Hazreti Peygamber (S.A.V.) Medine'den Mekke’ye gidiyor. Suikast ihtimali nedeniyle bir gece terketmek zorunda kaldığı Mekke’yi feth etmeye gittiği gün. Arkasındaki orduda onbin insan var. Bu onbin insan Mekke’yi fetih etmeye gidiyor ama, herbirinin yüreğinde Mekke de kendilerine zulm edenlere karşı gerekirse intikam duygusu da var.

Ama ordunun başında da Allah’ın Resûlu var !

Ordu ana yola geldiğinde Hz Peygamberimiz (S.A.V.) devesinin yularını çekiyor, sonra devesini yavaşça yere çöktürüyor. Deveyi çöktürdükten sonra yürümeye başlıyor. Resulullah'ın durup sonra· yürüdüğünü gören arkasındaki onbin kişide duraksıyor. Çünkü oradaki bütün müslümanlar Hz Peygamberin· tek işaretine tek bakışına bile· çok dikkatlidirler. Hz Peygamberimiz (S.A.V.) meğer yolun üzerinde bir karartı görmüştür. Ve o karartı yolun ortasına sereserpe uzanmış anne bir köpektir. Hz Peygamberimiz orduyu· da işte onun için durdurmuştur. Yolun üzerindeki anne köpek yere uzanmıştır ve yavruları da süt emmektedir. Resusullah oraya doğru gelir ve· o köpeğin yavrularına olan merhametine ve sevgisine bakar.

Bu arada gerideki orduya da silsileli halde yayılıyordur bu durum,· acaba Resulullah(S.A.V.) niye durdu diye ... Resulullah(S.A.V.) niye durdu· bir köpek görmüş onun için durdu...

Hz Peygamber (S.A.V.) sahabelerden güçlü ve· yapılı birini yanına çağırır.· Ona “burada dur” der.. “Ordu geçerken buradan sakın bu köpeği ve yavrularını rahatsız etmesin ! ” der
Sahabe orada durur . Ordu köpeği ve yavrularını rahatsız etmemek için tarih şahittir ki· ana yolu bırakıp patika yoldan Mekkeye girer...
Mesele sadece hayvanı da ezmek değildir ve arkadaki orduya da ayrıca bir mesaj vardır..

Siz savunmasız bir köpeği dahi ezmeyecek kadar hassas bir ordusunuz.. Mekke de kan dökülmeyecek ! Köpeğe dokunmayacaksınız, insana da dokunmayacaksınız...

Kaynak: Mekke'nin Fethi· aktarımı Kaynak: DOHAYKO ist. Şubesi GÜRPINAR KONFERANSIProf. Dr Nihat Hatipoğlu İslamda Hayvan Hakları anlatımı...

DOHAYKO İş Bankası

Atatürk Bulvarı Şubesi / ADANA
Şube Kodu : 6004
Hesap No: 494445
TR65 0006 4000 0016 0040 4944 45

Anadolu Sigorta
Kasko Sigortası


İş Güvenlik Marketi
Onlion

www.dreamloftmiami.com
39 yıllık Halil Avcı tecrübesi, Adana' da yine harika bir projeye imza atıyor. Miami sahillerindeki Amerikan tarzı daireleri, DreamLoft Miami projesi ile hayata geçiriyor.

Dohayko Güncel Haberleri
Oy Yok Kampanyası

Giriş Yap