• Adana Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş Barınağımızda

    Adana Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş Barınağımızda

  • Adana Valimiz Sayın İlhan Atış Dohayko Stant Ziyareti

    Adana Valimiz Sayın İlhan Atış Dohayko Stant Ziyareti

  • Nikah Şekeri yerine, BAĞIŞ SERTİFİKASI

    Nikah Şekeri yerine, BAĞIŞ SERTİFİKASI ile sizde katkıda bulunun

  • Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar Mama Dağıtım Töreninde

    Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar Mama Dağıtım Töreninde

  • Tekirdağ Belediyesi Barınağını Ziyaret Ettik

    Tekirdağ Belediyesi Barınağını Ziyaret Ettik

  • Yılbaşı Özel Gün Kartlarımızdan alarak Katkıda bulunun

    Yılbaşı Özel Gün Kartlarımızdan alarak Katkıda bulunun

  • Isparta Belediyesi Bakımevi Açılış Töreni

    Isparta Belediyesi Bakımevi Açılış Töreni

  • Lüleburgaz Bakımevini ziyarete gittik

    Lüleburgaz Bakımevini Ziyarete Gittik

  • Hoşgeldin Bebek Bağış Kartları ile destek

    Hoşgeldin Bebek Bağış Kartları ile destek

  • Güney Marmara Hayvan Hakları Toplantısı

    Güney Marmara Hayvan Hakları Toplantısı

Konu: Devletin gozu onunde uretilen ve satilan Yasakli Kopeklerin sorununun yeni yonetmelik ve genelgelerle cozulmesi, hayvanlarin sahiplerine emenat olarak teslim edilmesi.
 
                         Orman ve Tabii Kaynaklar Bakani
                         Sayin Veysel Eroglu,
 
                  Teskilatiniz, asagidaki gazete haberinde de yer alan beyanatinizda belirttiginiz ''Yasalara göre bu tür köpekler 10 günden fazla tutulamaz. Aşıları ve gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra , sahiplerine verilebilir. Sahipleri de ağızlık, tasma ve benzeri önlemleri aldıktan sonra köpekleri ile yaşayabilirler, gezdirebilirler. Hayvanseverler ve gönüllüler de , bu tür köpeklerle ilgilenebilir.'' seklindeki YASAKLI KOPEKLERE iliskin talimatinizi uygulamiyor. Bire bir gorusmelerde "Bakanin sozu bizi baglamaz" seklinde ifadeler kullaniyor.
                  Tehlikeli Kopek sinifina giren ama ailesinin yaninda bir kedi uysalligi ile yasayan kopekler, belediyelerin ve Il Cevre Mudurluklerinin isguzarligi sonucu toplaniyor veya "3.000 tl" ceza odeme tehdidi ile karsilasan vatandas tarafindan terk ediliyor.
                  Belediyelerin %90 inin bakimevleri yok.
                  Olan bakimevlerinde de belediyeler 30-40 tane sahipsiz hayvana bakmaktan acizler, bu hayvanlar igrenc dar beton hucrelerde ac ve susuz olumu bekliyorlar.
                  Il Cevre Mudurlukleri gorevlileri ise hic bir akil ve gercek yasam suzgecinden gecirmeden "Yasakli kopekleri alip bakimevlerine koyacagiz" diyorlar.
                  OLMAYAN BAKIMEVLERINE BU KOPEKLER NASIL KONACAK Sayin Bakan?
                 
                  Ayni sekilde Il Cevre Mudurlukleri gorevlileri, gercekten tehlikeli olan, dovusturulen uretilen PITTBULL ve benzeri yasakli kopeklere ise hic bir yerde el koyamadilar, kapisina bile gidemediler. Cunku bu tur kopeklerin sahipleri de TEHLIKELI insanlar oldugu icin devletin gorevlileri KORKTULAR.
                 Tum Uretim Ciftlikleri ve Petshoplar pitbull ve benzeri tehlikeli kopek uretiyor ve satiyorlar.  Gorevlileriniz oraya gitmeye de KORKUYORLAR.
                  Bu kopekler yuzlerce internet sitesinde serbestce uretiliyor, satiliyor ve kumar karsiligi dovusturuluyor, gorevlileriniz bununla da ilgilenmiyor.
                  Ama kendi halindeki ve bir sekilde bu kopekten almis olan mazbut ailelerin kapisina bir ordu olarak gidiyorlar.
                   Sayin Bakan,
                   Bu traji komik ve bu devlete guveni sarsici UYGULAMALARI ne zaman asagidaki beyanatiniz dogrultusunda duzelteceksiniz?
                  
                   Bir taraftan serbestce uretilip satilirken, ote yanda olduruluyorlar.   
              
                   Lutfen mevcut durumu AKIL ve HAYATA UYGUNLUK gercegi altinda degerlendirerek bu AKIL DISI uygulamalari genelge ve yonetmeliklerle duzeltin.
                   Bu tur aile yaninda yasayan ve dovusturulmeyen kopekler SAHIPLERINE EMANET olarak teslim edilsin ve zaten cileli gecen hayatlarini belediyelerin olum kampi bakimevlerinde parcalanarak olmesinler.
                   Muracaatimiza 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi bilgi ve cevap verilmesini emir ve musaadelerinize arz ederiz.
                                                    Nesrin Citirik
                                  HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu Baskan Yardimcisi
                                                DOHAYKO Genel Sekreteri
                                       Adana Valiligi Il Hayvan Koruma Kurulu Uyesi
                                               Yerel Hayvan Koruma Gorevlisi
 
TC Kimlik...13230091212
Dagitim: Cumhurbaskanligi, Basbakanlik, Valilikler, Kaymakamliklar, Belediyeler, Il Cevre Mudurlukleri, Yerel ve Ulusal BASIN KURULUSLARI 
ÇEVRE BAKANI VEYSEL EROĞLU KÖPEKLER HAPSEDİLEMEZ          

ÇEVRE BAKANI VEYSEL EROĞLU KÖPEKLER HAPSEDİLEMEZ
İzmir Hayvan Hakları Sözcüleri Sibel Altun ve Zehra Betaş ile İzmir'de yaptığı görüşmede , İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Seyrek ve Sasalı Rehabilitasyon merkezlerinin gözden geçirileceğini vurgulayan Bakan Eroğlu, burada zor koşullarda bulundurulan , yasaklı köpeklerle ilgili şu görüşlere yer verdi;
''Yasalara göre bu tür köpekler 10 günden fazla tutulamaz. Aşıları ve gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra , sahiplerine verilebilir. Sahipleri de ağızlık, tasma ve benzeri önlemleri aldıktan sonra köpekleri ile yaşayabilirler, gezdirebilirler. Hayvanseverler ve gönüllüler de , bu tür köpeklerle ilgilenebilir.''

Türkiye'de hayvan hakları savunucularının taleplerini gözardı etmediklerini belirten Bakan Eroğlu, 5199 sayılı yasa ile hayvan hakları için gerekli olan yasaların en kısa sürede ele alınacağını vurguladı.
  

''BİZ OLANAK SAĞLIYORUZ..ÇALIŞMAYAN ZAMAN İÇİNDE CEZALANDIRILIR''
Hiç bir belediyenin ödeneksizlik ve yersizliği bahane edemeyeceğine dikkat çeken Bakan Vrysel Eroğlu''Vilayetlere hayvanların aşılanması, onların kısırlaştırılması için para gerekiyor, bu kapsamda bakanlık olarak buralara yaklaşık 2 milyon lira gönderdik. Şu anda bütün belediyeler müracaat ediyor. Biz de onlara ormana zarar vermeyecek uygun alanlarda yer tahsis ediyoruz.'' şeklinde konuşarak
'' Tabi bunu şu şartla yapıyoruz, orada gerçekten ciddi bir bakım yapacak, hayvanlar öyle bir kenara atılmayacak. Neticede onlar da canlı, onlara da sahip çıkmamız lazım. Kaldı ki bütün canlılara titizlik göstermek, onlara bakmak, bizim kültürümüzün, ananelerimizin temel unsurlarından birisi.
Dedelerimiz anlatırdı, bir katil çölde giderken bir kuyunun başında susuzluktan kıvranan bir köpek görüyor. Ayakkabısıyla kuyudan su çıkararak ona verdiği zaman Cenab-ı Allah onun merhametinden dolayı günahlarını affediyor. Bu sene hayvanların korunması, hayvan barınakları, onların aşılanması, kısırlaştırılması için çok büyük bir bütçe ayırdık. Destek veriyoruz. İllere hayvan sayısına göre gerekli ödenekleri de gönderdik.''dedi.
Gerekli çalışmaları yapmayanlar olursa zaman içinde cezalandıracaklarını anlatan Eroğlu, ''Ama maksadımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Onlara buyurun yer hazır diyoruz. 'Kısırlaştırmak için para yok' diyorlardı para da gönderiyoruz'' şeklinde konuştu

DOHAYKO İş Bankası

Atatürk Bulvarı Şubesi / ADANA
Şube Kodu : 6004
Hesap No: 494445
TR65 0006 4000 0016 0040 4944 45

Anadolu Sigorta
Kasko Sigortası


İş Güvenlik Marketi
Onlion

www.dreamloftmiami.com
39 yıllık Halil Avcı tecrübesi, Adana' da yine harika bir projeye imza atıyor. Miami sahillerindeki Amerikan tarzı daireleri, DreamLoft Miami projesi ile hayata geçiriyor.

Dohayko Güncel Haberleri
Oy Yok Kampanyası

Giriş Yap