• Adana Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş Barınağımızda

  Adana Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş Barınağımızda

 • Adana Valimiz Sayın İlhan Atış Dohayko Stant Ziyareti

  Adana Valimiz Sayın İlhan Atış Dohayko Stant Ziyareti

 • Nikah Şekeri yerine, BAĞIŞ SERTİFİKASI

  Nikah Şekeri yerine, BAĞIŞ SERTİFİKASI ile sizde katkıda bulunun

 • Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar Mama Dağıtım Töreninde

  Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar Mama Dağıtım Töreninde

 • Tekirdağ Belediyesi Barınağını Ziyaret Ettik

  Tekirdağ Belediyesi Barınağını Ziyaret Ettik

 • Yılbaşı Özel Gün Kartlarımızdan alarak Katkıda bulunun

  Yılbaşı Özel Gün Kartlarımızdan alarak Katkıda bulunun

 • Isparta Belediyesi Bakımevi Açılış Töreni

  Isparta Belediyesi Bakımevi Açılış Töreni

 • Lüleburgaz Bakımevini ziyarete gittik

  Lüleburgaz Bakımevini Ziyarete Gittik

 • Hoşgeldin Bebek Bağış Kartları ile destek

  Hoşgeldin Bebek Bağış Kartları ile destek

 • Güney Marmara Hayvan Hakları Toplantısı

  Güney Marmara Hayvan Hakları Toplantısı

17. (Arşiv 126) Belediye Başkanlığına: Belediyenin iftar çadırı yemek artıklarının SAHİPSİZ HAYVANLARA VERİLMESİ TALEBİMİZ. 
İftar çadırları devletin parası ile kuruluyor. O çadırlardaki artık yemekler çöpe gitmesin, AÇLIKLA mücadele eden hayvanlara verilsin. Herkes bulunduğu yerde il ve ilçe belediyelerine ekteki ÖRNEK YAZIYI yollayarak, iftar çadırı artık yemeklerinin sokaklardaki, barınaklardaki, çöplüklerdeki ve şehir dışına atılmış (bunlar da acı gerçekler) SAHİPSİZ HAYVANLARA verilmesini talep etsin. Aynı zamanda da telefonla ve giderek talep etsin. Bunu BASINA da beyanat halinde yollasın. Basında çıkarsa belediye mecbur kalır. Bu sadece hayvanların karınlarının doymasını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda hayvanların gündeme gelmesini de sağlayacak. Belediyelerine baş vuranlar buradan bize de bildirsinler. Sevgiler Nesrin Çıtırık/ HayKonfed Başkanı.
======================================
BELEDİYEYE YASAL VE DİNİ GEREKÇELİ ÖRNEK YAZI:
==================================

===KONU: Belediyenizce kurulan İFTAR ÇADIRLARINDA artık yemeklerin, gönüllüler ile iletişim kurularak birlikte sahipsiz hayvanlara verilmesi, çöplük ve şehir dışlarına atılmış olan hayvanlara da suluk oluşturulması ve artık yemeklerin verilmesi
===YASAL DAYANAK: Hayvanları Koruma Kanunu, İçişleri Bakanlığı Özel İdare ve Belediye Hizmetlerinde Gönüllü Katılım Yönetmeliği Madde 5, 
===BİLGİ ve GEREĞİ İÇİN DAĞITIM: Valilik, İl Hayvanları Koruma Kurulu Başkanlığı, Orman Su İşleri Bölge ve İl Müdürlüğü, Müftülük, Aile ve Sosyal Planlamalar İl Müdürlüğü, Kaymakamlıklar, Basın Kuruluşları

BELEDİYE BAŞKANLIĞINA,
Mübarek Ramazan ayında oruç tutmanın, "Şefkat ve iyilik yapma duygularını artırdığı, insanın daha merhametli olup aç-susuz kalanların durumunu daha iyi anlamasını sağladığı" ifade edilir.
Bu merhamet ve iyiliğin sadece insanları değil, hayvanları da kapsadığını Hz. Peygamber (SAV) söz ve davranışlarında açıkça bellidir.

Peygamber efendimiz (Merhametli olmadan imanlı olamazsınız) buyurunca, oradakiler, (Ya Resulallah, hepimiz merhametliyiz) dediklerinde, (Yalnız insanlara değil, bütün mahlukata merhametli olmak gerekir) buyurdu.(Taberani)

Eshab-ı kiram "Ya Resulallah, hayvanlara iyilikte de sevap var mıdır?" diye sorduğunda, Hz. Peygamber (SAV) (Her canlı hayvana yapılan iyilikte sevap vardır) buyurdu. (Buhari) Arkadaşları: “Hayvanları sulamakta bize de sevap var mıdır?' diye sorduklarında ise Rasulullah şöyle cevap verdi: "Yaşamakta olan her canlıyı sulamakta sevap vardır."····

Yüce dinimiz İslam'ın kıyamete kadar geçerli bu hükümlerine rağmen, çevremizde "açlık ve susuzluktan ölen hayvan" sayısının çok fazla olması, müslüman bir ülkenin bu konuda sorumlu ve yetkili olan belediyelerinin islami boyutta ihmalleri olduğunu göstermektedir.

Hem dinimiz bağlamında hem de 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun belediyelerin hayvanlar için beslenme odakları kurulması ve gönüllüler ile iletişim içinde çalışılması hükümleri çerçevesinde aşağıdaki hususlar talebimizdir:

1. Belediyenizce kurulan "İftar Çadırlarında" artan yemeklerin, belediyenizce araç ve eleman görevlendirilerek ve aynı zamanda gönüllüler ile iletişim halinde olarak hem sokaklarda yaşayan sahipsiz hayvanlara verilmesini ve sahipsiz hayvanların yaşadığı belediye bakım evlerine gönderilmesini talep ediyoruz. 
2. Şehir çöplüğüne atılmış olan köpekler için, suluklar da koyularak, gönüllüler ile iletişim halinde bu artık yemeklerin çöplüğe günlük olarak bırakılmasını ve suların doldurulmasını talep ediyoruz. 
3. Şehir dışına bırakılmış köpekler için de suluklar konmasını ve ve gönüllüler ile iletişim içinde bu artık yemeklerin oralardaki hayvanlara da bırakılmasını talep ediyoruz.
4. Belediyenizce gerek basın yolu ile açıklamalar yapılarak ve gerekse iftar çadırlarında ki vatandaşa iftar ve sahur sofralarından kalan artık yemekleri de hayvanlara vermeleri konusunda çağrıda bulunulmasını talep ediyoruz.

Müslüman bir ülkede, açlıktan ölen hayvanların bulunmasının "ayıp ve günahını" bu mübarek Ramazan ayında bir nebze de olsa gidermek için bu taleplerimizin bir fırsat olarak görülmesini istiyoruz.

Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

İsim, TC Kimlik no

DOHAYKO İş Bankası

Atatürk Bulvarı Şubesi / ADANA
Şube Kodu : 6004
Hesap No: 494445
TR65 0006 4000 0016 0040 4944 45

Anadolu Sigorta
Kasko Sigortası


İş Güvenlik Marketi
Onlion

www.dreamloftmiami.com
39 yıllık Halil Avcı tecrübesi, Adana' da yine harika bir projeye imza atıyor. Miami sahillerindeki Amerikan tarzı daireleri, DreamLoft Miami projesi ile hayata geçiriyor.

Dohayko Güncel Haberleri
Oy Yok Kampanyası

Giriş Yap