“ AKÇAKOCA’DA SOKAK HAYVANLARI SAHİPSİZ DEĞİL.”

Haytap Fedarasyonu Koordinatörü Derya Yücesan’ın talebiyle, Akçakoca Undan Kale Cafe’de bir araya gelen hayvanseverler Akçakoca Geçici Barınağı Destek Gurubunu kurdular.

Akçakoca’da yaşayan sokak hayvanlarının sorunlarını masaya yatıran gönüllüler, barınak başta olmak üzere; aşağıdaki sorunların çözülmesi için gerekli kişi ve kurumlarla görüşme kararı aldılar.

BARINAKTA;

1-   Akçakoca Geçici Barınağı’nın orta alanının çakıl ve taş dökülerek ıslanmasının önüne geçilmesi,

2-   Su Giderinin yapılarak, bölümlerin ıslanmasının önlenmesi,

3-   Dışarıdan su ve yağmur alan yan dış bölümlerin kapatılması,

4-   Eskiyen ve yıpranan kulübelerin yenilenmesi ve kulübe ilavesinin yapılması,

5-   Barınak görevlisinin yarım gün değil, tam gün barınağa verilmesi.

SOKAKLARDA;

1-   Beslenme odaklarının oluşturulması,

2-   Belirlenen yerlere kulübelerin yerleştirilerek, kışın soğukta kalan hayvanlara barınma imkanının sağlanması

KISIRLAŞTIR, AŞILAT, YAŞAT Projesinin hayata geçirilmesinin en önemli sorun olduğunun altını çizen gönüllüler; “Veteriner alındıktan sonra günde 10 köpek kısırlaştırılacağının söylenmesine rağmen, malzeme ve eleman eksikliği nedeniyle 3 ayda 4 köpek kısırlaştırılmasından” dert yandılar. Köpeklerin yeniden kızan dönemine girmek üzere olmalarının, çevrede sıkıntı yaratacağından duydukları endişeyi dile getirdiler ve sorumlu kişilerden destek istemeye karar verdiler.

Sokak hayvanlarının tedavi ve kısırlaştırma amacı dışında Geçici Barınağa kapatılmasının yasalara aykırı olduğunu, Akçakoca ilçesinde hayvanlara sevgi ile yaklaşanların sevmeyenlerden daha çok olmasının sevindirici olduğunu paylaşan gönüllüler; vicdanlı insanlardan, esnaftan destek istediler. “Biz gücümüzü vicdanımızdan ve yasalardan alıyoruz” diye açıklama yapan gönüllüler “ Hayvanlara kötü muamele etmenin suç olduğunu, bu suça tanık olan insanların suça engel olmalarını, olamıyorlarsa suçu cep telefonları ile görüntüleyerek suç duyurusunda bulunmalarını, polise ve basına haber vermelerini “ talep ettiler.

Akçakoca Barınağı Destek Gurubu Gönüllüleri, aralarında hiyerarşi olmadığını, bu nedenle; basın sözcüsü seçmek yerine ortak açıklama yapmayı uygun gördüklerini, hayvan haklarına duyarlı olan ve Akçakoca’da yaşayan vicdanlı insanları bu gurupta görmekten memnun olacaklarını ifade ettiler.

Akçakoca Barınak Destek Gurubu

Mükafat Ata, Gonca Sazak, Miner Savcın, Asya Cin, Derya Çolpan, Firdevs Mutlu, Leyla Birinci, Ayşe Acar, Güldal Torun, Nermin Alpay ve Haytap Koordinatörü Derya Yücesan. 

 

 

alt

 

alt

 

alt

 

 

DOHAYKO İş Bankası

Atatürk Bulvarı Şubesi / ADANA
Şube Kodu : 6004
Hesap No: 494445
TR65 0006 4000 0016 0040 4944 45

www.dreamloftmiami.com
39 yıllık Halil Avcı tecrübesi, Adana' da yine harika bir projeye imza atıyor. Miami sahillerindeki Amerikan tarzı daireleri, DreamLoft Miami projesi ile hayata geçiriyor.

Dohayko Güncel Haberleri
Oy Yok Kampanyası

Giriş Yap