Sevgili Arkadaslar,

Faytonlarda, at arabalarinda, yuk altinda atlar ve esekler eziyet goruyor, vahsete ugruyor, dovuluyor, bicaklaniyor, sonunda ya KOR BICAKLA kacak kesime gidiyor ya da bir yerde olmeye terk ediliyor.

Anadoluda yuzbinlerce at esek ayni kaderi yasiyor.

Onlar icin de IMDAT ELI uzatalim, canlara bir yudum can verelim.

Ayrica, asagidaki  yaziyi herkes bulundugu yerde VALILIK makamina yazsin, Il Hayvanlari Koruma Kurulunda YUK HAYVANLARI KOMISYONU olusturulmasini istesin ve takip etsin. Atlispor ve hipodrom olan yerlerde bu kurumlari da katin, onlardan da talepde bulunun.

Selam ve sevgiler.... Nesrin/ HAYTAP/ DOHAYKO 04/ 07 / 2012

___________________________________________________________________

Konu:Yuk hayvanlarina iliskin HKK da Yuk Hayvanlari Komisyonu kurulma talebimiz‏


Valilik Yüksek Makamına

Yük hayvanları, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 14 maddesi (a) fıkrasında düzenlenen ”
Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek” hükmüne tamamen aykırı olarak, her tür kötü muameleye tabi tutulmaktadır.

Bunlar,  tonlarca ağırlıkları kaldırmaya zorlanan, demir sopalarla dövülen, kırbaçlanan, tekmelenen, sahipleri tarafından yiyecek ve suya dahi  muhtaç bırakılan, yaşlanınca, hastalanınca, güçten düşünce ya köylerin çoğunda olduğu gibi yüksek yamaçlardan atılan, yada toplanıp kasaplara verilen, ölünceye kadar eziyet edilen  mazlum hayvanlardır.

Yurdun her yerinde faytonlara aç, susuz koşulmakta, 40 derece sıcaklık altında saatlerce bekletilmekte, dilleri kesilmekte, her gün birçok yokuşu çıkmaya zorlanmakta ve sonunda çatlayıp ölmekte ya yardan atılmakta, yada sucuk salam ve sosis olmak üzere kör bıçaklarla kacak olarak kesilmektedirler.

SONUÇ VE TALEP:  Kanunun 4. maddesindeki  “Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri kurup onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.” Hükmü ile aynı kanunun 6.maddesindeki“Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı  şekilde yerel yönetimlerce  kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur” hükmü çerçevesinde:

1. Yuk hayvanlarına iskence ve eziyet edilmesinin onune gecilmesi icin Il Hayvanlari Koruma Kurulunda konunun acilen gundeme getirilmesi, il ve ilce Tarim ve Orman Su Isleri mudurlukleri, belediyeler, jandarma, veteriner hekim odasi  ve emniyet guclerinden bir Yuk Hayvanlari Koruma Komisyonu kurulmasi,

2. Belediyelerin magdur, gucten dusmus at ve esekler icin kalici bakim merkezleri olusturmasi, bu konuda yakin cevrede bulunan hipodrom ve atli spor kuluplerinden destek alinmasi,

3. Belediyelerce hasta ve yasli hayvanlarin kasaplara gitmesinin onlenmesi icin mensei sehadetname kontrolunun daha yogun yapilmasi, bu tur hayvanlarin kesime gitmeden belediye YUK HAYVANI BAKIM MERKEZINE alinmasi, yarali hayvanlarin bakim merkezlerine goturulmesi icin uygun tasima kosullarin olusturulmasi,

4. Faytonlarin belli bir surec icinde yasaklanmasi, surec icinde HKK Komisyonu tarafindan atlarin yasam kosullarinin denetlenmesi, uygun kosullarin olusturulmasinin saglanmasi, gerekli durumlarda tedavi desteginin verilmesi,

5. At arabalarinin sahiplerine devlet destegi verilerek at arabasi kullaniminin zaman icinde yasaklanmasi, bu surecete bu hayvanlarin yasam kosullari ve sagliklarinin Il Tarim Mudurlugu veteriner hekimlerince duzenli olarak kontrol edilmesi, magdur ve yasli olanlarin kasaplara gitmesini onlemek icin YUK HAYVANLARI BAKIM MERKEZINE alinmasinin saglanmasini talep ediyoruz.

Sehrinizde ve butun yurtta yaygin olan AT-ESEK kesiminin onlenmesi ancak bu hususlarin saglanmasi ile mumkun olacaktir. Hem toplum sagligina hem de hayvanlarin yasam haklarina aykiri olan bu durum anca devlet kurumlarinin gorevlerini yasalara ve hayatin olagan akisina uygun sekilde yapmalari ile mumkun olabilir.

Basta Il Hayvanlari Koruma Kurulu olmak uzere tum kurumlarin bu calismada yer almasinin saglanmasini talep ediyoruz.

Muracaatimiza  4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve musadelerinizle arz ederim.

Nesrin Citirik

HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu uyesi DOHAYKO Genel Sekreteri

Dagitim: BIMER, Basbakanlik, TBMM Cevre Komisyonu, Orman Su Isleri Bakanligi, Tarim Bakanligi,
Belediye Baskanliklari, Kaymakamliklar, Emniyet Makamlari, Veteriner Hekim Odalari, Basin Kuruluslari

Tc kimlik..13230091212

 

 

 

DOHAYKO İş Bankası

Atatürk Bulvarı Şubesi / ADANA
Şube Kodu : 6004
Hesap No: 494445
TR65 0006 4000 0016 0040 4944 45

Anadolu Sigorta
Kasko Sigortası


İş Güvenlik Marketi
Onlion

www.dreamloftmiami.com
39 yıllık Halil Avcı tecrübesi, Adana' da yine harika bir projeye imza atıyor. Miami sahillerindeki Amerikan tarzı daireleri, DreamLoft Miami projesi ile hayata geçiriyor.

Dohayko Güncel Haberleri
Oy Yok Kampanyası

Giriş Yap