• Adana Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş Barınağımızda

  Adana Valimiz Sayın Hüseyin Avni Coş Barınağımızda

 • Adana Valimiz Sayın İlhan Atış Dohayko Stant Ziyareti

  Adana Valimiz Sayın İlhan Atış Dohayko Stant Ziyareti

 • Nikah Şekeri yerine, BAĞIŞ SERTİFİKASI

  Nikah Şekeri yerine, BAĞIŞ SERTİFİKASI ile sizde katkıda bulunun

 • Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar Mama Dağıtım Töreninde

  Seyhan Belediye Başkanı Sayın Zeydan Karalar Mama Dağıtım Töreninde

 • Tekirdağ Belediyesi Barınağını Ziyaret Ettik

  Tekirdağ Belediyesi Barınağını Ziyaret Ettik

 • Yılbaşı Özel Gün Kartlarımızdan alarak Katkıda bulunun

  Yılbaşı Özel Gün Kartlarımızdan alarak Katkıda bulunun

 • Isparta Belediyesi Bakımevi Açılış Töreni

  Isparta Belediyesi Bakımevi Açılış Töreni

 • Lüleburgaz Bakımevini ziyarete gittik

  Lüleburgaz Bakımevini Ziyarete Gittik

 • Hoşgeldin Bebek Bağış Kartları ile destek

  Hoşgeldin Bebek Bağış Kartları ile destek

 • Güney Marmara Hayvan Hakları Toplantısı

  Güney Marmara Hayvan Hakları Toplantısı

Hayvan hakları Anayasa’da

29 Eylül 2007

 

Nuray BABACAN Bülent SARIOĞLU / ANKARA

 

AKP’nin Anayasa Komisyonu üyeleri, Bingöl’de yavru ayının dövülerek öldürülmesi olayının yaşanması üzerine hayvan haklarının Anayasa taslağına konulmasını kararlaştırdı. Hayvan Hakları Yasası olmasına rağmen uygulamadan beklenen sonuç alınmadığı için Anayasa’nın 129’uncu maddesine tek cümleyle hayvan hakları da eklendi.

AKP’nin Anayasa Hazırlama Komisyonu, son toplantısında önemli bir adım atarak, hayvanların korunmasını bir cümleyle Anayasa’ya koydu. Öğretim üyeleri ve AKP’li milletvekillerinden oluşan Komisyon, Sapanca’da yaptığı toplantıda, çevrenin korunmasına ilişkin maddeleri görüşürken, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, hayvan haklarına ilişkin bir düzenlemenin Anayasa’da yer alması gerektiğini söyledi. Katılımcılar, Türkiye’nin oldukça kapsamlı bir Hayvan Hakları Yasası olduğunu belirterek, tereddüt belirttiler. Ancak, yasaya rağmen, uygulamada beklenen sonucun alınamadığı gündeme geldi. Hayvan haklarına ilişkin bağlayıcı hükümlerin Anayasa’ya konulmasının, olumlu sonuçlarının olacağını tartışıldı.

ÇUBUKÇU ISRAR ETTİ

Bu sırada, Çubukçu geçtiğimiz günlerde Bingöl’ün Yedisu İlçesi’nde serinlemek için suya giren bir ayı yavrusunun, vatandaşlar tarafından taş ve sopalarla öldürülmesi olayını anlattı. Bu olayın dakikalarca TV’lerden yayınlandığını ve ayı yavrusunun kendini kurtarmaya çabalamasına rağmen ısrarla taşlanmasının kendisini çok etkilediğini dile getirdi. Tüm üyelerin, yakından bildiği örneğin konuşulmasının ardından hayvan haklarının ayrı bir madde olarak düzenlenmesi tartışıldı. Ancak öğretim üyeleri, bu düzenlemenin çevrenin korunması maddesinde yer almasının daha doğru olacağına karar verdiler. Katılımcılar, ortak karar aldı ve Hayvan Hakları ilk kez Anayasa’ya 129’uncu maddede girdi.

Çevrenin korunmasına ilişkin madde, şöyle düzenlendi: "Devlet herkesin, insani gelişimini mümkün kılan sağlıklı bir çevrede yaşaması için gerekli tedbirleri alır. Hayvanların ve Çevrenin en üst düzeyde korunması ve çevre kalitesinin iyileştirilmesi, sürdürülebilir kalkınma ilkesiyle uyumlu olarak, herkesin ve devletin görevidir."

DOHAYKO İş Bankası

Atatürk Bulvarı Şubesi / ADANA
Şube Kodu : 6004
Hesap No: 494445
TR65 0006 4000 0016 0040 4944 45

Anadolu Sigorta
Kasko Sigortası


İş Güvenlik Marketi
Onlion

www.dreamloftmiami.com
39 yıllık Halil Avcı tecrübesi, Adana' da yine harika bir projeye imza atıyor. Miami sahillerindeki Amerikan tarzı daireleri, DreamLoft Miami projesi ile hayata geçiriyor.

Dohayko Güncel Haberleri
Oy Yok Kampanyası

Giriş Yap